Stavba nového trávníku? V prvních fázích se připravte na práci s těžkou technikou!

Přemýšlíte o tom, že byste si vybudovali svůj vysněný trávník? Chcete u toho ale zároveň ušetřit na poměrně dost nákladných službách profesionálních zahradníků? Tak jste už určitě našli celou řadu návodů, jak pracovat s novým trávníkem.

Mnohem méně návodů se ale otáčí kolem toho, co všechno bude potřeba udělat předtím, než hodíte na zem první semínko trávy. Právě přípravné fáze, které jsou před zasetím, jsou velice důležité pro to, aby byl trávník do budoucna opravdu kvalitní, a přesně takový, jak si představujete. Pojďme se podívat, jak to tedy má probíhat.

Nejdříve přichází srovnání terénu

Jako první je pochopitelně nutné dokonale srovnat terén. U toho je lepší se spoléhat na těžkou techniku, protože je to ručně skoro neřešitelná záležitost. Ideální tak pro vás bude půjčovna rypadel, protože jsou malá rypadla ideální možností, jakou techniku použít. Pomocí čelní lžíce máte možnost terén postupně srovnávat ježděním sem a tam, přičemž není mini rypadlo tak těžké, aby se propadlo v terénu.

To ale může generovat hodně nevyužité skrývky

Během tohoto procesu je ale více než jen pravděpodobné, že se vám při něm nahromadí ohromné množství zeminy. Respektive je naprosto normální, že se během této úpravy sundává celá vrchní část skrývky. Ta se poté naskládá na místo, kde nebude překážet a rozváží se opět jen do takových míst, která je potřeba srovnat do naprosté roviny. Většinou ale zůstane spousta materiálů, se kterým se špatně manipuluje. Možností je tak půjčovna nakladačů, pokud jeho potenciál opravdu využijete. Potenciál nakladače totiž užijete buď při velkém množství zeminy, nebo naopak v případě, kdy potřebujete manipulovat se zeminou na velké ploše.

Pak přichází zpevnění terénu a můžete sázet!

Jakmile potom máte kompletně celou plochu dokonce i ručně srovnanou, tak přichází na řadu jeho zpevnění. Tady nemáte sebemenší šanci uspět, pokud se vám nepodaří sehnat kvalitní válec. Válec to může být tažný za traktůrkem, nebo dokonce i ručně. Popřípadě vám víceméně každý pronájem stavebních strojů dá k dispozici i drobný válec s pojezdem. Jakmile se vám podaří terén dokonale zpevnit, tak následuje rozsypání semínek. Ta potom ještě jedním rychlým přejezdem vtlačte do země.