Co byste měli vědět o nových změnách v ročním hlášení za odpady

Některé firmy produkují jen velmi malé množství odpadu, třeba účetní firmy nebo firmy působící v oblasti IT. Jsou ovšem firmy, které produkují zase obrovské množství odpadu, třeba různé výrobní společnosti. S odpadem souvisí v tuzemsku i určité povinnosti, je třeba nutné evidovat, kolik odpadu se produkuje. Pak se zasílá výkaz statistiky o odpadu na ČSÚ. Není to ovšem vše, když produkujete odpadu opravdu mnoho, musíte také dělat roční hlášení za odpady, to se vás týká, když překročíte zákonem daný limit. Tuto povinnost trochu změnil nový zákon.

Co vám ukládá nový zákon o odpadech?

Roční hlášení za odpady se od roku 2021 řídí novým zákonem o odpadech 541/2020 Sb. Ten přináší změny, které byste měli znát. Do roku 2021 platilo, že musí roční hlášení za odpady dělat každý, kdo za rok vyprodukuje více než 100 tun běžného nebo 100 kilogramů nebezpečného odpadu. Nově se změnil limit u nebezpečného odpadu, zvýšil se na 600 kilogramů. Znamená to, že pokud patříte mezi menší producenty nebezpečného odpadu, roční hlášení už dělat nemusíte. Myslete však na to, abyste odpad pořád evidovali, protože jen díky evidenci můžete před případnou kontrolou prokázat, že odpadu produkujete pod limit. Důležitou změnou je také změna termínu pro podání ročního hlášení. Víte, do kdy se musí podat roční hlášení o produkci odpadu 2021? Starý termín byl 15.2., nově byl prodloužen až do konce února, tedy do 28.2.

Když si s ročním hlášením nevíte rady

Pokud je na vás problematika odpadu moc náročná, není nic lepšího než jí svěřit externí firmě, která se jí bude věnovat za vás. Není třeba dělat vše svépomocí. S ročním hlášením vám pomohou odborníci na Ecoservis.eu. Jde o službu, která je cenově dostupná všem V podstatě jen odešlete potřebné dokumenty, zaplatíte poplatek a firma vám následně roční hlášení zpracuje a odešle ho na ISPOP. Tato služba je tu pro všechny podnikatele, společnosti i obce.