Bez dostatku tekutin se neobejde žádný organismus. Ani člověk, ani zvíře, ani rostlina. Mnoho zahrádkářů pochopitelně řeší, jak i v horkých dnech dopřát svým rostlinám dostatek vláhy. Ne vždy je to tak jednoduché, jak se zdá.
Vodovodní řad je drahé řešení
Někteří zahrádkáři na to jdou nejjednodušší, ale zároveň nejdražší metodou. Jednoduše využívají vodu z vodovodního řadu. Je třeba říci, že jde o snadnou možnost, jak mít vláhy vždy dostatek. Zároveň je ale nutné si uvědomit, že jde o pitnou vodu, za kterou se platí vodné a stočné. Takto zalévaná zahrada tak sice bude vypadat skvěle, ale bude něco stát. A čím větší pozemek, tím větší náklady. Toto řešení je vhodné volit jako poslední možnost.
Mít zdroj bezplatné vody se vždy hodí
Aby zalévání nic nestálo, je vhodné zajistit si zdroj bezplatné vody. Potůček poblíž zahrady se může jevit jako ideální řešení. Stejně tak společné studny, často vídané v zahrádkářských koloniích. Vhodné ale může být i vybudování vlastní, jednoduché studny. Stačí ponorné čerpadlo a vody zdarma může být dostatek. Jenom pozor na kvalitu vody. Tak jako mohou být škůdci na rostlinách, mohou být různé nežádoucí organismy i ve vodě. Ne vždy je správné takovou vodou zalévat plodiny, které budeme jíst.
Vyplatí se sledovat počasí
Na místě je také sledovat předpověď počasí. Pokud se mluví o dešti, je zbytečné zalévat, když to za nás udělá příroda. Také je vhodné myslet na dlouhodobou předpověď. Tropické dny jsou postrachem každého zahrádkáře. Problémy přinášejí vyschlé studny, ale třeba i zákaz zalévání. Na tyto dny je vhodné mít přípravu. Sudy, nebo jiné nádoby s vodou, které vyřeší její nedostatek. Vždy je dobré myslet na to, že lepší alespoň nějaká, mírná závlaha než vůbec žádná. Navíc i zde lze sudy doplnit zcela zdarma – stačí je dát pod okap, nebo průběžně plnit vodou ze studny, dokud je jí dost.