Není žádným tajemstvím, že dešťová voda je pro zalévání mnohem lepší než ta kohoutková. Čím se liší a jak ji můžete využít i na vaší zahradě?
V posledních letech se Česko potýkalo s akutním nedostatkem spodní vody. Vydatné deště sice tento problém zčásti vyřešily, pro zahrádkáře to ale nic neřeší. Pokud tedy těchto dešťů nevyužijí ve svůj prospěch.
-
-
Sudy jako dekorace
-
Pravidelné zavlažování je základním stavebním kamenem každé dobře vypadající zahrádky. Pokud ale nemáte jiný zdroj než vodu z kohoutku, může být tato činnost poměrně nákladná. Spousta zahrádkářů tedy sází na deště. Nádrž na dešťovou vodu vám ji pomůže uchovat, abyste ji mohli použít i později. A k tomuto účelu se nejlépe hodí sudy. K zachycení vody není potřeba dělat téměř nic. Nemusíte sud udržovat ani stavět speciální systém. Stačí vodu přivést s pomocí okapu.
Jestliže máte krásnou zahradu plnou květin a keřů, pak by vám mohl klasický kovový sud zničit dobrý vzhled. Na trhu naštěstí naleznete celou řadu vhodných řešení. Dekorativní nádrže na vodu plní stejnou funkci jako klasické sudy, oproti nim ale mají mnohem lepší zevnějšek. Skvěle vypadají a budou se náramně hodit do zahrad, které zdobí plno rostlin, zahradních doplňků i dobře upravený trávník.
-
-
Kvalitní dešťová voda
-
Doplňování dešťové vody zajistíte snadno s pomocí okapů. Budete se ale muset spolehnout na vydatné deště. Pokud se jich dočkáte, můžete se těšit nejen na úspory, které potěší celou domácnost. Dešťovou vodou totiž uděláte radost i rostlinám.
Řada výzkumů totiž dokázala, že dešťová voda je pro zalévání vhodnější než ta z kohoutku. Hlavním důvodem je chlor, který v dešti zkrátka nenajdete. Navíc je chudá na soli a minerály. Pravidelným zavlažováním s pomocí dešťové půdy tak předejdete přesolení půdy. To v dlouhodobém horizontu poznáte především na kvalitě vašich rostlin rostoucích na zahradě.