
Podzemní zavlažovací systém představuje alternativu pro všechny, kteří nemají rádi hadice ledabyle rozmístěné po zahradě, ale i pro ty, kdo se bojí, že by jim v době jejich nepřítomnosti mohl někdo nadzemní závlahový systém ukrást. Automatická závlaha je ideální pokud se například chystáte na dovolenou a nechcete žádat souseda o to, aby vám chodil pravidelně zalévat zahradu, anebo máte jen časově náročnou práci a posekání zahrady jednou za 14 dní je maximum, na které se zmůžete.
Neviditelný pomocník
Pořídíte-li si podzemní závlahový systém, nemusíte při zalévání složitě manipulovat se zahradní hadicí ani se při sekání obávat, zda kromě kabelu od sekačky nepřeseknete také hadici na vodu. Nikde nic nepřekáží ani nedělá zbytečný hluk. O podzemním zavlažovacím systému nebudete prakticky vůbec vědět, pustit jej tedy můžete klidně i v noci, aniž by cvakání časovače či čerpadla pro závlahy rušilo sousedy. Jestliže se vám systém podaří hned při instalaci dobře vyladit, můžete se dokonce těšit na úsporu vody i finančních prostředků ve srovnání s ručním zavlažováním, protože množství použité vody bude vždy přesně odměřeno a nazmar nepřijde ani kapka.
Kde vzít zdroj vody?
Pro stavbu podzemního zavlažovacího systému je nutným předpokladem dostatečný zdroj vody. Ten by měl být schopen zajistit průtok vody alespoň 25-30 l/min při tlaku minimálně 3 bary. Jestliže si nejste jisti, zda je takový tlak ve vašem vodovodním řádu, napojte tlakoměr například na kohoutek a měřte. Průtok pak změříte ještě snáze. Stačí do otevřené nádoby zachytit konkrétní objem vody z kohoutku a stopkami změřit dobu toku. Jestliže není ve vodovodu dostatečný tlak ani průtok, budete muset pro svůj závlahový systém vybudovat nádrž. Do té můžete svádět jak dešťovou vodu, tak odpadní užitkovou vodu z domácí čističky. Zdroj vody pro zavlažovací systém je možné hledat také ve studni.
Vše sumarizujte na papír
Ještě předtím, než se pustíte do návrhu zavlažovacího systému, budete potřebovat plánek pozemku v odpovídajícím měřítku. Na něj si rozkreslete požadované rozmístění trysek s ohledem na zavlažované plochy. Volte také správné rozstřikovací úhly. Postřikovač s rozsahem 90° je určen do rohu pozemku, naopak ten, který má rozstřik 360° umístíte nejspíše do jeho středu. Počet trysek volte s ohledem na tlak vody v potrubí