Mykózy se mohou objevit v různých částech těla

Mezi obecné příznaky kožní mykózy patří svědění, pálení, suchá kůže, zarudnutí a vznik puchýřů nebo prasklin na kůži. Ke vzniku tohoto nepříjemného onemocnění přispívá hlavně vlhké prostředí, rizikové jsou veřejné prostory bazénů, saun, šaten nebo společných sprch. Mykózu dokonce můžete chytnout i v posilovně. Přitom náchylnější jsou osoby s oslabenou imunitou.

Mykóza na hlavě postihuje hlavně obočí, řasy a pokožku hlavy. Často bývá u dětí školního věku. Na rukách se mohou objevit svědivé puchýřky na dlaních jako forma mykózy. Nepříjemná je mykóza v ústech, kde napadne hlavně jazyk, dásně i rty. Jejím projevem bývá bílý povlak na jazyku, potíže s polykáním i oteklé uzliny pod bradou. Mykóza v tříslech se běžně projevuje u mužů.

Kvasinková infekce v těhotenství

Nepříjemná bývá mykóza v těhotenství, která může způsobovat hrudkovitý výtok v těhotenství a úporné svědění nebo zarudnutí pochvy. Ke vzniku přispívá hlavně hormonální výkyvy nebo nesprávná hygiena či nevhodné složení stravy. Kvasinková infekce se projevuje i bolestí při pohlavním styku nebo drobnými prasklinami v intimní oblasti.

Jak se léčí mykózy?

Protože mykózu způsobují houby, bývá často léčba zdlouhavá, a to zvláště při léčbě postižených nehtů. Některé přípravky jsou volně dostupné v lékárnách, jako například Canesten, Imazol, Canespor nebo Lamisil. Platí, že léčba kožní nebo nehtové plísně by měla být zahájena co nejdříve, aby se mykóza nerozšířila na ostatní části těla.

Antimykotika je třeba přitom na postižené místo aplikovat ještě 14 dní po vymizení infekce, aby se zabránilo opakovanému výskytu.